Kolektor słoneczny wydaje się być dobrym rozwiązaniem grzewczym z paru względów. Po pierwsze, instalacja solarna pobiera energię słoneczną, zatem nie ponosi się kosztów paliwa grzewczego. Po drugie, jest to rozwiązanie ekologiczne – słońce nie jest znane z wydzielania trujących gazów czy oparów do atmosfery. Przy instalacji trzeba koniecznie zwrócić uwagę na kąt nachylenia; kąt idealny wynosi około 40° względem poziomu ziemi. Przy rzadko spotykanym dachu, który nie jest skierowany na południe, trzeba zastosować stelaż. Powinien on skierować kolektor w stronę południową. Stelaż będzie konieczny również wtedy, gdy dach nie będzie wykonany pod zalecanym kątem. Jego konstrukcja odchyli kolektor do wymaganego kąta. W pewnych jednak przypadkach budowa kolektora słonecznego jest wręcz odradzana. Nie poleca się na przykład w przypadku, gdy będą zacienione przez wysokie drzewa. Również zacienienie przez elementy konstrukcji budynku oraz budynki sąsiadujące powoduje, że jego montaż jest wyjątkowo nieopłacalny. Brak możliwości montażu kolektora pod optymalnym kątem również wyklucza jego zamontowanie. Nie opłaca się montować kolektora wtedy, gdy jego użytkowanie będzie bardzo nieregularne. Przerwy tygodniowe lub większe mogą doprowadzić do przeciążeń termicznych instalacji. To z kolei jest najprostszą drogą do częstych awarii podzespołów urządzenia i znacznego skrócenia jego ogólnej żywotności.
Related Posts
Dobór mebli do salonu
Salon jest bardzo ważnym pomieszczeniem w naszym domu. Niejednokrotnie jest to pomieszczenie, które spełnia kilka ról takich jak pokój, w…
Płytki podłogowe gresowe
Naturalne wzory i faktury od lat zyskują na popularności w kwestii aranżacji wnętrz. Bardzo ceniony jest beton, czyli materiał wytrzymały,…
Koszty projektu domu
Jedną z najważniejszych rzeczy podczas planowania budowy domu jest posiadanie projektu budowlanego. Określa on w jaki sposób ma zostać wybudowany…