Chodniki jakie spotykamy w Polsce wykonane są najczęściej z kostki betonowej różnego rodzaju, kształtu i koloru. Wszystkie jednak wykonuje się w ten sam sposób, w identycznej technologii. Najpopularniejszym sposobem jest rezygnacja z warstw podbudowy z kruszyw łamanych, ponieważ generuję one dodatkowe, spore koszty, nawet dochodzące do 50 złotych na metrze kwadratowym. Spowodowane jest to ceną kruszyw łamanych a także kosztami ich transportu. Cena tony kruszywa łamanego w zależności od frakcji waha się od 10zł aż do 40zł za tonę. Najczęściej więc wykonawcy a także inwestorzy rezygnują z tej warstwy i wykonują po prostu warstwę piasku. Na początku należy powierzchnię pod kostkę wykorytować, czyli wykonać wykopy w ziemi, aby w środku zmieściła się podsypka piaskowa, cementowa a także sama kostka. Na dnie stworzonego i wyprofilowanego koryta wysypuje się warstwę piasku – jest to podbudowa i jednocześnie warstwa odsączająca wodę. Najczęściej warstwa ma od 5 do 10cm, w zależności od tego jaka łączna powierzchnia będzie zagospodarowana i do jakiego użytku zostanie przeznaczona. Na piasek sypie się chudziak, czyli lekki beton – piach zmieszany z cementem. Na niego układa się kostkę brukową dokładnie ją poziomując i uważając na to, aby była położona równo. Po wszystkim szczeliny powstałe pomiędzy poszczególnymi kostkami zasypuje się mieszanką piasku i cementu, aby mogły ze sobą związać i stworzyć jednolitą całość.
Related Posts

Jak lakierować drewno
Drewno jest bardzo często wykorzystywany do wykańczania wnętrz. Jest to materiał odporny oraz trwały, a także wygląda bardzo dobrze. Jeśli…

Rośliny w domu – jak wykorzystać
Rośliny doniczkowe czy mniejsze czy większe to od lat bardzo popularny sposób na przyozdobienie wnętrza domu bądź mieszkania. Duża ilość…

Rola układu pomieszczeń
Kiedy wprowadzamy się do mieszkania, na układ pomieszczeń wpływu nie mamy, bo i jak? Możemy ewentualnie, po uzyskaniu stosownej zgody,…