Dom kojarzy się z ciepłem. Przede wszystkim tym ulotnym, zupełnie „niematerialnym”, związanym z panującymi w tymże domu relacjami i wzajemnym stosunkiem domowników. Ciepło jednak ma też swój bardziej prozaiczny wymiar, a mianowicie – dotyczy po prostu ogrzewania, które uruchamiane jest w okresie jesienno-zimowym, a niekiedy przeciąga się nawet do wiosny. Utrzymanie właściwej temperatury w pomieszczeniach mieszalnych jest niezwykle ważne. Przyjmuje się, że ta hasłowa „temperatura pokojowa” to około 21-23 stopni Celsjusza. Dla jednych jednak są to parametry zdecydowanie za wysokie, dla innych – zbyt niskie. Kwestia indywidualna – jak kto woli. Temperaturę tę jednak osiągamy za pomocą różnych „urządzeń”. W blokach czy domach wielorodzinnych standardem jest centralne ogrzewanie. Rozwiązanie to stosowane jest także w wielu domach. Ogrzewanie to niekiedy ma formę tradycyjną, czyli taką, w której do uzyskania ciepła potrzebny jest opał w postaci węgla i drewna. W innych wypadkach może mieć też postać olejową, gazową, solarną. W niektórych domach czy mieszkaniach stawia się kominki – rozwiązanie niezwykle eleganckie, aczkolwiek pracochłonne i nie zawsze opłacalne. Wciąż popularne, szczególnie w mieszkaniach w kamienicach i stary budownictwie, są piece kaflowe, „zasilane” węglem i drzewem. Możliwości wiele, cel nadrzędny jeden – ogrzanie pomieszczeń i zapewnienie w nich odpowiedniej temperatury.
Related Posts

Dźwigi na budowie
Duże, potężne dźwigi budowlane, które mają bardzo duży zasięg są wprost nieocenione podczas budowy wielopiętrowych wieżowców. To dzięki tym niezwykłym…

Gdy ściana jest krzywa
Domy w tak zwanym starym budownictwie mają zarówno swoje zalety, jak i wady. Do plusów zazwyczaj można zaliczyć solidną konstrukcję…

Dzień robotnika budowlanego
Praca na budowie to niewątpliwie ciężki kawałek chleba. I to dla wszystkich pracowników: począwszy od architektów i projektantów, przez inżynierów…