Dom kojarzy się z ciepłem. Przede wszystkim tym ulotnym, zupełnie „niematerialnym”, związanym z panującymi w tymże domu relacjami i wzajemnym stosunkiem domowników. Ciepło jednak ma też swój bardziej prozaiczny wymiar, a mianowicie – dotyczy po prostu ogrzewania, które uruchamiane jest w okresie jesienno-zimowym, a niekiedy przeciąga się nawet do wiosny. Utrzymanie właściwej temperatury w pomieszczeniach mieszalnych jest niezwykle ważne. Przyjmuje się, że ta hasłowa „temperatura pokojowa” to około 21-23 stopni Celsjusza. Dla jednych jednak są to parametry zdecydowanie za wysokie, dla innych – zbyt niskie. Kwestia indywidualna – jak kto woli. Temperaturę tę jednak osiągamy za pomocą różnych „urządzeń”. W blokach czy domach wielorodzinnych standardem jest centralne ogrzewanie. Rozwiązanie to stosowane jest także w wielu domach. Ogrzewanie to niekiedy ma formę tradycyjną, czyli taką, w której do uzyskania ciepła potrzebny jest opał w postaci węgla i drewna. W innych wypadkach może mieć też postać olejową, gazową, solarną. W niektórych domach czy mieszkaniach stawia się kominki – rozwiązanie niezwykle eleganckie, aczkolwiek pracochłonne i nie zawsze opłacalne. Wciąż popularne, szczególnie w mieszkaniach w kamienicach i stary budownictwie, są piece kaflowe, „zasilane” węglem i drzewem. Możliwości wiele, cel nadrzędny jeden – ogrzanie pomieszczeń i zapewnienie w nich odpowiedniej temperatury.
Related Posts
Jak oświetlić schody
Wchodzenie na schody po ciemku może być ryzykowne. Dotyczy to szczególnie sytuacji, kiedy jest się na lekkim rauszu. Trzeba uważać,…
Projekty wnętrz coraz bardziej popularne
Mimo wszechobecnych w mediach informacji o kryzysie Polacy ciągle budują nowe domy. Również mimo faktu, iż koszty takiego przedsięwzięcia są…
Jak urządzić letnią jadalnię?
Każdy chciałby rano móc zjeść śniadanie na pięknie urządzonym tarasie, a wieczorem wypić herbatę przed snem. W ciepłe dni śniadanie…