Jak dbać o zęby u dziecka?

leczenie zebow dzieci

Piękny i zadbany uśmiech to wizytówka każdego człowieka. O odpowiedni rozwój uzębienia warto dbać już od najmłodszych lat, aby w przyszłości uniknąć bolesnego i kosztownego leczenia. Nie warto jednak czekać do pojawienia się pierwszych zębów stałych. Według specjalistów o prawidłową higienę jamy ustnej należy zadbać już na etapie rozwoju zębów mlecznych. Nie bez znaczenia pozostaje także jedzenie, które maluch spożywa każdego dnia. Jak dbać na co dzień o stan uzębienia u malucha? Podpowiadamy.

Każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie, dlatego też moment, w którym przez jego dziąsła przedzierają się pierwsze ząbki może nastąpić nieco wcześniej lub później niż wskazuje na to tabela rozwoju. Ząbkowanie najczęściej zaczyna się ok. 4 miesiąca życia niemowlaka a kończy się mniej więcej ok. 3 roku życia, a kolejność wyrzynania się zębów zazwyczaj jest przypadkowa.

Niezależnie od tego, czy dziecko posiada już pełne uzębienie mleczne, warto jest kontrolować jego stan. W tym celu należy udać się do stomatologa dziecięcego, który dokładnie sprawdzi kondycję ząbków, jak również to, czy nie występują pierwsze oznaki świadczące o wadzie zgryzu. Nie warto zatem zwlekać z umówieniem pierwszej wizyty u dentysty dla dzieci, a w niektórych przypadkach również u ortodonty dla dzieci.

Pierwsza wizyta u dentysty i ortodonty dziecięcego

Im wcześniej zadbamy o profilaktykę uzębienia u dziecka już na etapie zębów mlecznych, tym większa szansa na prawidłowy rozwój tych stałych. Pierwsza wizyta u stomatologa dziecięcego powinna odbyć się nie później niż do 12. miesiąca życia dziecka. Jeśli chodzi o specjalistę od leczenia wad zgryzu – ortodonta dla dzieci na NFZ przyjmuje maluchy już przed 7. rokiem życia. Skontrolowanie tak ważnej kwestii pozwala maluchowi zachować szansę nie tylko na piękny wygląd uzębienia, ale również uniknąć poważniejszych problemów zdrowotnych.

Mycie zębów u dzieci – od kiedy?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jak dbać o zęby u swoich pociech. Absolutną podstawą jest ich regularne szczotkowanie. Mycie zębów dziecka powinniśmy zacząć już w chwili, w której w jego jamie ustnej pojawi się pierwszy mleczak. Na początku warto postawić na szczoteczkę z miękkim włosiem w duecie z wodą oraz pastą dostosowaną do miesiąca życia malucha. Po ukończeniu przez niego 18. miesiąca można wprowadzić do codziennej higieny pastę o niskiej zawartości fluoru, oczywiście po zapoznaniu się z zaleceniami producenta. Więcej o profilaktyce można przeczytać na stronie https://mcs-przychodnia.pl/.

Dodaj komentarz