Jak obniżyć koszty budowy?

budowa domu

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Wiąże się ono jednak z koniecznością poniesienia ogromnych nakładów finansowych. Z tego powodu warto dobrze zaplanować to przedsięwzięcie, aby mieć pewność, że zgromadzone lub pożyczone na przykład od banku środki, wystarczą nam na zrealizowanie tej inwestycji. Stawiając dom, na wielu produktach nie warto oszczędzać, są jednak pewne sposoby, dzięki którym możemy obniżyć koszty budowy. O czym mowa w praktyce? Podpowiadamy.

Kiedy zamiast kupować akcesoria budowlane lepiej je wypożyczyć?

Podczas budowy domu wykorzystuje się wiele różnych akcesoriów, które ułatwiają wykonywanie poszczególnych prac. Wśród niezbędnych elementów, bez których trudno jest wyobrazić sobie wszelkie czynności na wysokości, można wymienić rusztowania. Chcąc obniżyć koszty budowy, możemy zdecydować się na ich wynajem zamiast kupna. 

Bardzo korzystnie cenowo wychodzą często również rusztowania używane. Na zakup takich elementów decyduje się sporo inwestorów, zwłaszcza tych, którzy samodzielnie stawiają budynek. Dlatego też użytkują rusztowania przez dłuższy czas, niż w sytuacji, kiedy wszelkie prace wykonuje ekipa budowlana. Takie elementy po zakończeniu budowy można ponownie sprzedać i odzyskać część środków. Wypożyczyć możemy również sprzęty elektryczne, takie jak: wiertarki, piły spalinowe, młoty, mieszadła wibracyjne, pojemniki do betonu, frezarki, osuszacze i wiele innych.

Czy budowa systemem gospodarczym obniża koszty inwestycji?

Żeby obniżyć koszty budowy, możemy zrezygnować z usług profesjonalnej ekipy budowlanej i samodzielnie lub z pomocą rodziny bądź przyjaciół postawić budynek. W takim przypadku istotnie zmniejszymy wydatki związane z taką inwestycją, ponieważ nie będziemy musieli płacić za usługi specjalistów, a jedynie za materiały budowlane. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie czynności mogą wykonywać zwłaszcza niedoświadczone osoby. Wśród działań, które można wykonać, budując dom systemem gospodarczym, wymienia się na przykład stworzenie wykopów pod fundamenty, ogrodzenie terenu, wylanie ławy fundamentowej i jej uzbrojenie, czy wykonanie ścian wewnętrznych. 

Osoby, które nie mają żadnego doświadczenia w budownictwie, powinny powierzyć stworzenie ścian zewnętrznych fachowcom. Wewnętrzne z kolei mogą wykonać, korzystając na przykład z szalunków ściennych dostępnych na https://szalbud.pl/, dzięki czemu nie jest duża szansa, że ze względu na zastosowanie szalunków, które są swego rodzaju formami, elementy te będą wykonane prawidłowo. Samodzielnie można ocieplić też ściany zewnętrzne, wymurować kominy czy podłączyć kanalizację. Jednak na przykład stworzenie pokrycia dachowego lepiej powierzyć specjalistom.

Dodaj komentarz