Kuchnia bezpieczna dla dziecka – o czym warto pamiętać?

bezpieczna kuchnia

W kuchni znajduje się wiele przedmiotów i sprzętów, do których małe dzieci nie powinny mieć dostępu. Czasem wystarczy przenieść niebezpieczny produkt na wyższą półkę, jednak nie zawsze takie rozwiązanie jest możliwie. Dlatego na rynku możesz znaleźć blokady do szafek kuchennych przygotowane specjalnie myślą o najmłodszych dzieciach. A jak jeszcze można zabezpieczyć kuchnię, by maluch nie zrobił sobie krzywdy?

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w kuchni?

Twoja pociecha z czasem zacznie się interesować zawartością szafek kuchennych i będzie chciała sięgnąć po przedmioty znajdujące się na wyższych półkach. Dziecko może wykorzystać chwilę Twojej nieuwagi, by wejść na meble lub wyciągnąć całą zawartość z szafki. Zanim maluch zacznie sprawnie się poruszać po mieszkaniu, koniecznie sprawdź, czy wszystkie meble są stabilne i przykręć je do ściany. Zadbaj też o to, aby półki, w których znajdują się ostre przybory kuchenne, były zamknięte na klucz lub zablokowane, a samo zabezpieczenie umieść, jak najwyżej, by dziecko nie mogło nim manipulować. W sklepach z akcesoriami dla dzieci znajdziesz również specjalne piankowe listwy, które możesz przykleić do ostrych krawędzi i kantów, a wówczas dziecko nie zrani się o nie podczas raczkowania.

Zwróć uwagę na płytę grzewczą i piekarnik

Płyta grzewcza na pewno bardzo zainteresuje dziecko, dlatego warto kupić model bez pokręteł, aby maluch nie mógł jej samodzielnie włączyć lub zwiększyć mocy. Dobrym pomysłem będzie wybór płyty indukcyjnej, ponieważ nie nagrzewa się na całej powierzchni, dzięki czemu dziecko nie oparzy się, gdy jej dotknie. W nowoczesnych kuchniach piekarniki są często montowane wysoko w zwartej zabudowie. Jeśli urządzenie stoi na podłodze, to podczas pieczenia dziecko może łatwo się oparzyć lub otworzyć drzwiczki. W takim wypadku trzeba wybrać model z systemem zimnych drzwiczek, który sprawi, że ich powierzchnia pozostanie chłodna nawet w trakcie wielogodzinnego pieczenia oraz model z blokadą, która uniemożliwi ich otworzenie, gdy rodziców nie ma w pobliżu. Ponadto zamawiając zmywarkę, pralkę lub inny sprzęt AGD, rodzice zawsze powinni najpierw sprawdzić, czy dane urządzenie ma wbudowane zabezpieczenia zaprojektowane z myślą o najmłodszych.

Kuchnia bezpieczna dla dziecka – jak to osiągnąć?

W kuchni bardzo wiele przedmiotów codziennego użytku może być niebezpiecznych dla dziecka. Gdy Twoja pociecha rośnie i zaczyna dosięgać do blatu, to najwyższy czas schować noże, tarkę i obieraczkę w bezpieczne miejsce. W tym celu wybierz jedną z górnych szafek i umieść w niej wszystkie potencjalnie groźne akcesoria. A co jeszcze możesz zrobić, by zwiększyć bezpieczeństwo dziecka w kuchni? Tu poznasz porady dla kuchni bezpiecznej dla dziecka, dzięki którym z łatwością podołasz temu wyzwaniu. Pamiętaj, że małe dzieci nie powinny mieć kontaktu z płynami do czyszczenia kuchni, tabletkami do zmywarki i innymi detergentami. Niebezpieczne mogą być też produkty codziennego użytku, które są otwarte i znajdują się w zasięgu wzroku dziecka. Maluch może sięgnąć na przykład po olej, płyn do mycia naczyń, napój gazowany lub ostrą przyprawę. Obserwuj swoje dziecko i na bieżąco chowaj przed nim potencjalnie groźne przedmioty.

Z czasem Twoja pociecha podrośnie i nauczy się, co jest bezpieczne, a czego nie wolno jej używać. Jednak zanim to nastąpi, warto poświęcić czas na odpowiednie zorganizowanie przestrzeni w kuchni, by skutecznie zminimalizować ryzyko wypadku. Stosując się do powyższych wskazówek, możesz w spokoju przygotowywać posiłki, ponieważ Twoje dziecko będzie mogło bezpiecznie przebywać z Tobą w kuchni.

Dodaj komentarz